Warto słuchać dzieci

Wielu dorosłych ma tendencję do traktowania dzieci jak trochę takie osoby bezwolne. Niby z nimi rozmawiamy, ale jeśli tylko dziecko ma inne zdanie niż my, jeśli nie chce zrobić czegoś o co je prosimy, to nawet nie próbujemy go zrozumieć. A przecież dziecko jest człowiekiem takim samym jak my i powinniśmy je traktować z szacunkiem. Oczywiście nie ma ono jeszcze odpowiedniego rozeznania w wielu sprawach i to my rodzice niejednokrotnie musimy za nie podejmować decyzje, nie mniej warto posłuchać co ma nam ono do powiedzenia, i wziąć pod uwagę jego zdanie. Czasami też, z takich rozmów możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Przede wszystkim spokój

Kiedy dziecko kategorycznie odmawia zrobienia jakiejś rzeczy, która jest dla nas ważna, to niejednokrotnie pojawia się w nas irytacja, że się buntuje, że nie słucha.

Ale prawda jest taka, że nie możemy oceniać dziecka, dopóki nie dowiemy się, dlaczego jego reakcja jest właśnie taka, a nie inna. To oznacza, że należy z dzieckiem rozmawiać. Jeśli nie chce ono założyć jakiejś bluzki, warto zapytać dlaczego. Może jest dla niego niewygodna, może metka je drapie, co przeszkadza w zabawie? Tak samo nawet najlepsze zajęcia nie przyniosą pozytywnego rozwoju, jeśli dziecko nie będzie na nie chodziło i nie będzie z nich czerpało radości. Dlatego warto porozmawiać z dzieckiem na temat zajęć dodatkowych, które chcielibyśmy dla niego wybrać, ale jeśli usłyszymy odmowę, warto się zapytać, skąd taka decyzja. Może chodzi na te zajęcia ktoś, kto dokucza naszemu dziecku? A może nie jest ono zainteresowane taką formą zajęć dodatkowych i wolałoby robić coś innego? Im więcej będziemy rozmawiać z dzieckiem, tym lepiej będziemy znali jego uczucia, a jeśli będzie ono widziało, że może mieć swoje zdanie, że traktujemy je z szacunkiem, to również nas będzie szanowało.

Dzieci chcą mieć naszą uwagę

Oczywiście wiadomo, że nie jesteśmy w stanie siedzieć na fotelu cały dzień i słuchać tego, co dziecko ma nam do powiedzenia. Tym bardziej, że dzieci niejednokrotnie opowiadają niestworzone historie i próbują nas przekonać, że są one prawdziwe, albo opowiadają o tym, jaki miały sen, kto co powiedział z kolegów, a im więcej szczegółów podają, tym bardziej są z siebie zadowolone. Jednak warto dopilnować, aby każdego dnia, przynajmniej przez kilkanaście minut spokojnie z dzieckiem usiąść, wyłączyć telewizor i telefon, i przez ten czas będąc tylko dla niego, porozmawiać o tym, co działo się w ciągu dnia. Warto, aby w tym czasie dziecko czuło, że faktycznie jesteśmy skupieni na nim, że uważnie słuchamy tego, co ma nam do powiedzenia, że ma całą naszą uwagę. Wówczas będziemy w nim budowali poczucie, że jest kochane, ważne, że naprawdę zwracamy uwagę na to, co się u niego dzieje. Warto słuchać dzieci.

Czasami mogą powiedzieć coś, co sprawi że zupełnie inaczej spojrzymy na wiele spraw, które dzieją się wokół nas. Co więcej, może się okazać, że dzięki dzieciom, temu że potrafimy się zatrzymać i skupić tylko na nich, łatwiej będzie nam dostrzec wiele różnych spraw, które powinny być w życiu najważniejsze.