Uczmy dzieci od małego odpowiednich zachowań

www.klo.sosnowiec.pl

Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że im więcej dziecko nauczy się w młodszym wieku. Im więcej różnego rodzaju zachowań będzie dla niego czymś naturalnym, zwyczajnym, tym większa będzie pewność, że również takie zachowania będzie wykazywało w dorosłym życiu. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy dokładnie się zastanowili, czego chcemy nauczyć swoje dziecko i żebyśmy już od najmłodszych lat, wpajali mu te zachowania. A jeśli jeszcze my także będziemy się do nich stosować i będziemy dla dziecka wzorem, to możemy być pewni, że osiągniemy na tym polu pełny sukces.

Prawidłowe odżywianie

Zastanawiamy się, czego powinniśmy uczyć dzieci już od najmłodszych lat? Przede wszystkim powinniśmy zadbać, aby potrafiły one w odpowiedni sposób dbać o swoje zdrowie. Dlatego też, powinniśmy angażować dziecko do pracy w kuchni, tak aby zobaczyło, że gotowanie może być fajną zabawą i żeby przekonało się, że to nie jest nic trudnego. Jednocześnie warto mu tłumaczyć, dlaczego domowe potrawy są zdrowsze od kupowanych, a dodatkowo jeszcze przy okazji możemy poprzez wspólną pracę i zabawę, przedstawiać walory poszczególnych warzyw i owoców. Jeśli będziemy pilnować, aby dziecko jadło regularnie, aby spożywało jak najwięcej warzyw i owoców, to istnieje spora szansa na to, że te dobre nawyki przeniesie również do dorosłego życia, gdzie będzie je kontynuowało.

Co więcej, jeśli sami będziemy się tak odżywiać, a do tego wszystkiego jeszcze będziemy wolny czas spędzać na świeżym powietrzu uprawiając jakiś sport, to także możemy być pewni, że przekazujemy dziecku coś niezwykle ważnego, co zaprocentuje w przyszłości. Wówczas będzie ono wiedziało, jak dbać o swoje zdrowie, a dodatkowo jeszcze będzie to dla niego czymś normalnym, do czego jest przyzwyczajone i z czego nie będzie chciało zrezygnować.

Ciekawość świata

Jeżeli będziemy z dzieckiem dużo podróżować. Jeśli będziemy wyszukiwać ciekawe miejsca, które warto zobaczyć, ludzi których warto poznać, to możemy szybko się przekonać, że dziecko naprawdę się tym zainteresuje i polubi takie nasze wyjazdy.

To oznacza, że jeśli chcemy w nim zaszczepić ciekawość świata, jeśli chcemy, żeby faktycznie widziało, że warto poznawać inne miejsca, inną kulturę i zwyczaje, to już od małego warto zabierać je na odpowiednie wyjazdy. Oczywiście powinny być one dopasowane do wieku i możliwości dziecka, tak abyśmy go nie zanudzili, ale jeśli wszystko odpowiednio zaplanujemy, to szybko może się okazać, że dziecko pokocha takie podróże i będzie dopytywało o kolejne ciekawe miejsca, które mamy w planach odwiedzić. A jeśli pokażemy mu, że podróżowanie może być fajne, to będzie istniała szansa, że w ten sam sposób będzie spędzało czas, gdy będzie już dorosłe. Warto już od najmłodszych lat przekazywać dziecku to, co jest dla nas ważne.

Jeśli chcemy aby się zdrowo odżywiało, to zabierajmy je do kuchni i dbajmy, aby miało odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Jeśli chcemy, aby było otwarte na świat, to już od najmłodszych lat pokazujmy, jak wiele może zyskać dzięki podróżom.