Na jakie kursy zapisać dzieci?

www.marcinkaminski.bedzin.pl

Chcielibyśmy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe, ale nie bardzo wiemy co wybrać? Przede wszystkim powinniśmy porozmawiać z dzieckiem. Im bardziej będzie je interesowało dane zagadnienie, tym większa będzie szansa, że naprawdę chętnie będzie chodziło na takie zajęcia dodatkowe, a co się z tym wiąże, dzięki odpowiedniemu nastawieniu sporo będzie mogło z nich wyciągnąć dla siebie, zapamiętując to, co będzie się na nich działo. Poza tym, warto zobaczyć jakie zajęcia dodatkowe są oferowane w przedszkolu czy szkole, bo może się okazać, że w ten sposób zaoszczędzimy i dziecku i sobie, sporo zamieszania związanego z dojazdem na takie zajęcia, oszczędzając w ten sposób również czas. No i trzeba też sprawdzić, jak to wszystko wygląda pod kątem ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić, tak abyśmy mieli pewność, że faktycznie nas na to stać.

Odpowiednie do zainteresowań

Przede wszystkim powinniśmy dopilnować, aby takie kursy i szkolenia były dopasowane do zainteresowań dziecka. Jeśli interesuje się piłką nożną, to właśnie na nią powinniśmy je zapisać. Jeśli znowu widzimy, że nasze dziecko wykazuje większe zainteresowanie komputerami, to warto poszukać takich zajęć dodatkowych, na których będzie uczyło się programowania. W wielu szkołach i przedszkolach proponowane są różnego rodzaju zajęcia, takie jak z: języka angielskiego, tańców, pływania, karate, ćwiczeń ogólnorozwojowych, wyszywania czy robotyki.

Jeśli tylko znajdziemy taką propozycję, która będzie się wiązała z największym zainteresowaniem naszego dziecka, to możemy być pewni, że z jednej strony będzie ono naprawdę chętnie chodziło na takie kursy, a z drugiej będzie w stanie sporo z nich zapamiętać, bo po prostu będzie zainteresowane tym zagadnieniem.

Nie przesadzajmy z ilością

Czasami dzieci mają tak wiele zainteresowań, że ciężko jest im wybrać to jedno czy dwa, które chciałyby dalej rozwijać. Czasem to rodzice są bardzo ambitni, co wiąże się z chęcią nauczenia dziecka jak największej ilości rzeczy, a to oznacza, że zapisują swoje pociechy na różnego rodzaju kursy, przez co dziecko nie ma już siły na inną aktywność, bo jest zbyt zmęczone. Dlatego też, tak ważne jest to, aby zapisując dziecko na dodatkowe kursy, wziąć pod uwagę nie tylko jego zdanie, jego zainteresowania, ale również żeby z nimi nie przesadzić.

Jedno lub dwa dodatkowe zajęcia, w zupełności wystarczą. W przeciwnym razie może się okazać, że dziecko będzie przemęczone, a wówczas niewiele z takich zajęć będzie dla siebie wynosiło. Ma naukę w szkole lub przedszkolu, ma obowiązki w domu, ma zajęcia dodatkowe, ale jeszcze musi też znaleźć czas na to, aby odpocząć, poczytać książkę dla przyjemności, spotkać się z przyjaciółmi, czy zwyczajnie się ponudzić. Ważne jest rozwijanie zainteresowań dziecka, ale nie mniej ważne jest też to, aby miało ono czas na odpoczynek.

Dlatego też wybierając dla naszej pociechy zajęcia dodatkowe, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko dokładnie przemyśleliśmy i wybierzemy to, co dla naszego dziecka będzie najlepsze.