Kolczyki decoupage – jak przygotować?

maski antysmogowe

Ostatnimi czasy, własnoręcznie przygotowywana biżuteria z powodzeniem zastępuje tę, którą można nabyć w sklepach. Jak jednak przygotować takie ozdoby samemu w domu? Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie trudne. By móc przygotować kolczyki za pomocą metody decoupage, trzeba zaopatrzyć się najpierw w kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest oczywiście baza, którą łatwo nabyć na aukcjach internetowych czy też w sklepach online.

Baza to drewniana podstawa do wykonania kolczyków, najczęściej można ją spotkać w kształcie koła, prostokąta czy kwadratu. Kolejnym krokiem jest wybranie motywu, który chce się przenieść na drewienko. Ważną rzeczą jest dopasowanie wielkości drukowanego obrazu do powierzchni kolczyków. Motywy mona drukować na zwykłym papierze do drukarki lub na specjalnej folii.

Gotowy wydruk należy spryskać fiksatywą do pasteli, którą łatwo dostać w sklepie dla plastyków. Kiedy wzór kolczyków jest już przygotowany, można przejść do następnego etapu, czyli malowania drewienek na wybrany kolor. W tym celu najlepiej jest użyć jasnej farby akrylowej. Kolor na drewienka łatwo przenosi się za pomocą zwykłej gąbki.

Kiedy farba już wyschnie, można dołożyć kolejną warstwę. Pomalowaną bazę szlifuje się za pomocą papieru ściernego, a następnie nakłada się na nią specjalny klej do decoupage. Po godzinie należy przykleić wydrukowany motyw do drewienka, a ewentualny nadmiar papieru przyciąć nożyczkami. Na koniec gotowe kolczyki pokrywa się lakierem szklącym lub błyszczącym lakierem ochronnym.