Dziecko w przedszkolu

Młode mamy, które kończą urlop macierzyński czy wychowawczy i chcą wrócić do pracy, często stoją przed dylematem, co zrobić z dzieckiem? Jaką najlepszą opiekę mu zapewnić? Jednym z rozwiązań jest zapisanie swojej pociechy do przedszkola. Posłanie dziecka do przedszkola wiąże się z kosztami. Nie są one co prawda bardzo wysokie, ale z pewnością stanowią określoną część domowego budżetu. Opieka instytucjonalna wiąże się też z tym, że dziecko trzeba zawieźć i odebrać z przedszkola o określonej godzinie.

Wymaga to od rodziców wspólnych ustaleń, np. czasami kobieta musi zwolnić się wcześniej z pracy, aby odebrać pociechę na czas. Trzeba też mieć na uwadze, że w przedszkolu wszelkie zajęcia dodatkowe, typu rytmika, balet, język angielski są płatne. Pobyt dziecka w przedszkolu ma jednak i sporo plusów.

Należy pamiętać, że dziecko przebywając w grupie rówieśniczej rozwija się społecznie m.in. uczy się współpracy z rówieśnikami np. dzieląc się zabawkami.

Ma również możliwość uczestniczenia w różnorodnych zorganizowanych zajęciach – muzycznych, plastycznych, teatralnych. Dzięki temu może rozpoznawać swoje talenty, rozwijać umiejętności. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że rodzic zawsze może zwrócić się do wykwalifikowanej kadry pedagogicznej z zapytaniem o postępy swojej pociechy w rozwoju. Minusem przebywania dziecka w przedszkolu jest to, że dzieci łatwo się od siebie zarażają i często chorują.

Pamiętajmy, że decyzja o posłaniu naszego malucha do przedszkola np. chatka kubusia puchatka musi być zawsze dobrze przemyślana. Przede wszystkim należy mieć tu na względzie dobro naszego dziecka i jego właściwy rozwój.