Dziecko i komputer

W dzisiejszych czasach komputery są obecne na każdym kroku. Towarzyszą nam w pracy i w domu. Są źródłem wiedzy, umożliwiają komunikowanie się, zapewniają nam rozrywkę.

Pamiętajmy jednak, aby z tego technicznego dobrodziejstwa korzystać z rozsądkiem, zwłaszcza, jeśli sprawa dotyczy dzieci. Przede wszystkim ustalcie zasady korzystania z komputera: kiedy, w jakie dni i jak długo dziecko może z niego korzystać. Pamiętaj, aby czas komputerowych przyjemności nie kolidował z jego obowiązkami szkolnymi, domowymi czy innymi zajęciami.

Miej też na uwadze, że zbyt długie siedzenie przed monitorem wpływa niekorzystnie na wzrok twojej pociechy, zaś młody organizm, który się rozwija, potrzebuje ruchu, a nie wielogodzinnego przesiadywania przed ekranem komputera. Poza tym, warto zadbać o to, aby dziecko miało właściwą pozycję ciała przed komputerem – odpowiednio ustawiony monitor i stabilne krzeslo. Jako rodzic musisz pamiętać o tym, że internet to swego rodzaju „śmietnik” i znajdują się tam treści, których malec nie powinien oglądać.

Dlatego postaraj się zainstalować tzw. blokady, aby nie miał on dostępu do niepożądanych i niewłaściwych stron w internecie. Co do treści zakazanych, warto również wspomnieć o grach komputerowych zawierających sceny przemocy i agresji.

Nie pozwól, aby twoje dziecko grało w takie gry. Dziecko uczy się przez obserwację i naśladownictwo, a oglądając takie obrazy, nieświadomie wyzwala w sobie zachowania agresywne. Jednak komputer to nie tylko „samo zło”.

Istnieją komputerowe programy edukacyjne czy konkretne wartościowe gry, które rozwijają zainteresowania dziecka lub mogą pomóc mu w nauce, np. jeśli twoja pociecha nie radzi sobie z liczeniem czy pisaniem, zagrajcie wspólnie w taką grę, która pomoże mu usprawnić te umiejętności. W korzystaniu z komputera liczy sie przede wszystkim umiar i to, że nawet najlepsze urządzenie ze szklanym ekranem nie zastąpi potrzeby kontaktu i bliskości z drugim człowiekiem.