Dzieci są bardzo spostrzegawcze

Dorośli bardzo często mają tendencję do tego, żeby traktować dzieci trochę z góry, żeby traktować je trochę tak, jakby mało rozumiały, niewiele potrafiły łączyć ze sobą faktów. Prawda jednak jest taka, że dzieci, nawet te kilkuletnie, potrafią być bardzo spostrzegawcze, a co więcej, im bardziej będziemy się starali coś przed nimi ukryć, tym większa jest szansa na to, że uda im się to odkryć i nasze starania pójdą na marne.

Łączenie faktów

Wiadomo, że im większe są nasze dzieci, tym bardziej musimy uważać na to, co przy nich mówimy, zwłaszcza jeśli nie chcemy, aby się o czymś dowiedziały. Jednak może się okazać, że rozmowa przy użyciu półsłówek na nic się nie zda, bo dzieci świetnie potrafią łączyć ze sobą różne fakty. Do tego, trzeba jeszcze powiedzieć, że im ciszej będziemy mówili, im bardziej tajemniczo, tym bardziej zainteresujemy dzieci, a co się z tym wiąże, tym bardziej zaczną się one wsłuchiwać w to, o czym rozmawiamy. Często wydaje nam się, że dzieci naprawdę niewiele kojarzą, że jeśli im dosłownie czegoś nie powiemy, to one się nie zorientują. Prawda jednak jest taka, że dzieci są bardzo spostrzegawcze i jeśli tylko znajdziemy czas, aby móc na spokojnie z nimi porozmawiać na różne tematy, to możemy być zaskoczeni tym, jak wiele będą one wiedziały.

Dobra pamięć też pomaga

Dodatkowo trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że dzieci mają naprawdę dobrą pamięć. To oznacza, że z powodu naszych słów, mogą sobie przypomnieć o czymś, o czym my sami już dawno zapomnieliśmy. Dodatkowo nie są tak zabiegane jak dorośli i nie mają tak wiele spraw na głowie, więc łatwiej jest im sobie przypomnieć różne rzeczy. To też sprawia, że dzieci często znacznie łatwiej niż dorośli potrafią łączyć ze sobą różne fakty, a to znowu oznacza, że potrafią wyciągnąć na światło dzienne rzeczy, o których byliśmy pewni, że już nie pamiętają. Jeżeli chcemy ukryć coś przed dziećmi i chcemy mieć pewność, że nie będą one miały najmniejszej szansy, aby przedwcześnie odkryć naszą tajemnicę, to koniecznie powinniśmy się pilnować i na dany temat przy nich nie rozmawiać. W przeciwnym razie możemy być zaskoczeni, jakie potrafią byś spostrzegawcze i jak wiele elementów potrafią ze sobą połączyć. A czasami możemy nie chcieć, aby już posiadły taką wiedzę.