Dzieci potrzebują naszej uwagi

okiem-lekarza.pl

Może nam się wydawać, że nasze dzieci są już bardzo samodzielne, że tyle rzeczy robią same, bez naszej pomocy, że praktycznie nas już nie potrzebują. Warto jednak pamiętać, że nawet takie samodzielne dzieciaczki, które zdają się żyć już bardziej obok nas niż z nami, cały czas potrzebują naszej uwagi. One muszą czuć, że są przez nas zauważane, że są dla nas ważne, a co się z tym wiąże, że naprawdę interesujemy się tym, co się u nich dzieje.

Każde dziecko jest inne

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że każde dziecko jest inne, a co się z tym wiąże, każde ma inne potrzeby i inaczej je sygnalizuje. Są takie dzieci, które w otwarty sposób pokazują nam, że potrzebują naszej uwagi. Przychodzą do nas, przytulają się, wymagają abyśmy coś im opowiadali, albo żebyśmy słuchali tego, co one mają nam do powiedzenia. Ale może się okazać, że nasze dziecko będzie należało do grupy tych bardziej skrytych, które chociaż także będą potrzebowały naszej uwagi, to jednak nie będą potrafiły się o nią upomnieć.

Jeśli my sami wyjdziemy z inicjatywą i je przytulimy, albo wciągniemy w rozmowę, to będą szczęśliwe, jednak same z siebie do nas nie przyjdą. One będą czekały, aż sygnał wyjdzie z naszej strony.

Każda chce być ważne

Nie ma znaczenia w jakiej grupie dzieci jest nasze dziecko. Każde chce być ważne, każde chce czuć, że inni je zauważają i że widzą jego potrzeby. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy nie faworyzowali żadnego z dzieci, żebyśmy je równo traktowali i żebyśmy każdego dnia, znaleźli chociaż trochę czasu na to, aby spokojnie usiąść z każdym z nich, porozmawiać, poprzytulać się. Dla dzieci będą to bardzo ważne chwile, a co się z tym wiąże, w ten sposób będziemy budowali między nami więź, która przetrwa kolejne lata i sprawi, że w dorosłym życiu dzieci chętnie będą nas odwiedzały. Pamiętajmy o tym, aby w codziennym zabieganiu znaleźć chwilę na zajęcie się dzieckiem, na poświęcenie się tylko dla niego, gdzie telefon, komputer czy inne osoby zejdą na chwilę na dalszy plan, a cała nasza uwaga i cały nasz czas, będą poświęcone dziecku.

Takie spędzanie czasu z pewnością zaowocuje, a dziecko które będzie się czuło ważne i kochane, będzie rosło na osobę, która jest pewna siebie i nie boi się podejmowania nowych wyzwań, choćby nie zawsze były proste.