Czytajmy dzieciom bajki

Któż z nas nie pamięta bajek czytanych nam na dobranoc przez naszych rodziców czy dziadków. Niezapomniane przygody kota w butach czy rozterki Calineczki, towarzyszyły nam w czasach dzieciństwa, przenosząc nas w świat fantazji. Nie od dziś wiadomo, że dobrze jest czytać dzieciom bajki.

Bajki opowiadają świat, pobudzają wyobraźnię dziecka, sprawiają, że dziecko wyobraża sobie to, co rodzic mu czyta. Maluchy uruchamiają dzięki temu swoją wrodzoną, dziecięcą ciekawość i pomysłowość. Mogą stawiać różne, czasami zaskakujące pytania, a to, co usłyszą, odnosić do rzeczywistych zdarzeń, sytuacji i osób.

To coś zupełnie innego niż odtwórcze oglądanie telewizji, gdzie mały widz jest tylko biernym obserwatorem szklanego ekranu. Czytanie bajkowych opowieści pokazuje też dziecku, że rodzic poświęca mu czas i uwagę, że jest dla niego tu i teraz. Nie bez znaczenia jest także fakt, że bajki ułatwiają dziecku zasypianie – maluchowi łatwiej jest zasnąć, jeśli słyszy nasz ciepły, kojący głos.

Może czytanie bajek na dobranoc stanie sie waszym codziennym, wieczornym rytuałem? Warto jeszcze wspomnieć o tzw. bajkach terapeutycznych. Mają one za zadanie wprowadzić dziecko w takie bajkowe fabuły, które pokażą mu właściwe zachowania w różnych, trudnych dla niego sytuacjach, w prawdziwym życiu.

W bajkach terapeutycznych dziecko utożsamia się z małym bohaterem, który – tak jak nasza pociecha – ma swoje lęki, przeżywa jakieś trudności, walczy z nieśmiałością. Tekst bajki przynosi mu rozwiązanie. Jak widać, czytanie dzieciom bajek ma same plusy.

A może,przeniesienie się w świat magicznych opowieści, zmobilizuje ciebie, drogi rodzicu, do napisania swojej autorskiej bajki? Tak czy inaczej, czytajmy dzieciom bajki!.