Co warto wiedzieć o krawatach?

Co oznacza den rajstop

Podstawowym elementem wyjściowego stroju mężczyzny jest krawat. Dodatek ten, jeśli tylko odpowiednio się go dobierze, może stanowić wyjątkową ozdobę każdej koszuli. Modeli istnieje obecnie naprawdę wiele, więc znalezienie tego właściwego nie stanowi wcale zbyt dużego wyzwania.

Jeśli chce się kupić porządny krawat, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, z czego został wykonany. Najwyższą jakość gwarantuje jedwab, choć z tego materiału wykonuje się zwykle wyłącznie wierzchnią część dodatku – podszewka jest wówczas przygotowana z bawełny lub flizeliny. Oczywiście, nieco tańszą, ale równie elegancką opcją będzie krawat z wełny lub lnu, a na lato model z lekkiego kaszmiru.

Dobry krawat nie powinien się marszczyć, dlatego podczas oglądania konkretnego modelu warto złapać za jego cieńszy koniec, a następnie pozwolić, by opadł. Gdy nie powstaną zagniecenia, znaczy to, że dokonało się właściwego wyboru. Zwijać nie powinna się także podszewka, przede wszystkim w okolicy szwów.

Krawaty z wyższej półki posiadają dodatkową szlufkę, w chwili gdy te nieco tańsze i gorszej jakości posiadają wyłącznie metkę, pozwalającą na przełożenie węższej części już po wykonaniu węzła. Zakładając krawat, trzeba też pamiętać o właściwym doborze kolorów. Na wyjścia oficjalne lepiej nadadzą się modele o stonowanych barwach, natomiast jaskrawe świetnie sprawdzą się na imprezie w gronie znajomych.