Budowa i zasada działania odkurzacza

stół konferencyjny rozkładany https://texdekor.pl/

W odkurzaczu ssanie jest wytwarzane przez sprężarkę odśrodkową, która zwykle jest kilkustopniowa. Napędzana jest przez szybkobieżny silnik elektryczny, który w odkurzaczach najnowszego typu ma moc około 15 000 obrotów na minutę. Pochłaniane wessanego materiału ma miejsce w worku papierowym lub z gęstej tkaniny.

www.ospanaswiecie.com.pl

Pochłonięty materiał może też być pochłaniany w filtrze wodnym lub oddzielany w cyklonie. Odkurzacze wodne, inaczej zwane kubełkowymi, mogą zbierać zarówno ciała stałe, jak i płyny. W odkurzaczach tego typu jako separator wody uniemożliwiający zassanie przez silnik odkurzacza wodnego piany ze zbiornika, stosuje się zazwyczaj stożkową turbinę szybkoobrotową.

W nowych odkurzaczach stosuje się także systemy centralnego odkurzania. Systemy centralnego odkurzania składają się z centralnej jednostki ssącej, instalacji rurowej oraz gniazd ssących różnych typów w ścianach i podłogach. Takie systemy montuje się w domach lub hotelach.

Odkurzacze centralne charakteryzują się większą siłą ssania i cichszą pracą od przenośnych. Zużywają także mniej energii i nie wydmuchują do pomieszczenia alergenów ani mikroorganizmów.